Ďalšou témou našej veľkonočné školy pečenia je droždie. Čo by ste o ňom mali vedieť, kým začnete piecť?
Pekárske droždie je žijúci organizmus. Jeho bunky majú schopnosť premieňať prirodzené cukry prítomné v múke na alkohol a oxid uhličitý. A ten práve spôsobuje kysnutie cesta.
Droždie tvoria živé kvasinky, ktoré sa množia za určitých podmienok a sú zodpovedné za kysnutie cesta. Mnohí z neho majú obavy a čiastočne je to právom, pretože droždie je špeciálnym typom kypriacich prostriedkov. Ak kvasinkám nevytvoríte tie správne podmienky, okamžite prestávajú pracovať alebo pracovať vôbec nezačnú.
V dnešnej dobe je k dispozícii niekoľko druhov droždia, ktoré si môžete ľahko kúpiť vo väčšine obchodov. Pri nákupe si však vždy skontrolujte jeho trvanlivosť.
Toto droždie kupujte vždy čerstvé. Je lisované do kociek, je svetlé, lesklé na povrchu a kyslastej vône. Pri lámaní sa hladko drobí. Ak sa vám stane, že je veľmi mazľavé, hrudkovité alebo má zlý zápach, je už príliš staré na to, aby pomohlo cestu vykysnúť.
Čerstvé droždie je hneď pripravené na použitie, ale má pomerne krátku životnosť. Najviac ho ocenia tí, ktorí pečú často, a profesionáli, ktorí s ním pracujú každý deň. Uchovávajte ho starostlivo zabalené v chlade, najlepšie v chladničke.
Dnes si pre svoje domáce pečenie kúpite droždie v samostatne balených kockách po 42 g. Toto množstvo je väčšinou určené na 1 kg múky. Samozrejme ale záleží na receptúre, type výrobku a vašom postupe.
Je veľmi praktické, v zásobe ho môžete mať až niekoľko mesiacov. Pridáme ho viac, pretože svojou silou sa nevyrovná tomu čerstvému.
So sušeným droždím nie je potrebné pripravovať kvások. Iba ho zmiešate s múkou, následne pridáte ďalšie suroviny, vytvoríte cesto a necháte kysnúť. Naopak, pri použití droždia čerstvého doporučujeme kvások vždy pripraviť. O ňom si však viac povieme v ďalšom diele zameranom na kysnuté cesto.
Sáčok sušeného droždia (7g) je určený väčšinou na 500 g múky – opäť záleží ale na vašej receptúre.
Pre prácu s droždím je veľmi dôležitá teplota. Kvasinkám nesvedčí ani prílišné teplo, ani chlad. Ideálna je pre nich izbová teplota všetkých prísad. Ich množenie je potrebné podporiť cukrom. Kysnutie potom závisí od okolitej teploty, čím teplejšie miesto zvolíte, tým vám cesto rýchlejšie vykysne. V chladnejšom prostredí to trvá dlhšie.
Tip: Droždie pridávajte priamo do múky a soľ vsypte pred miešaním cesta mimo dosah droždia. Tiež sa vyvarujte kontaktu droždia s vysokou teplotou, pretože teplota nad 55 °C bunky droždia ničí. Pri miešaní cesta preto odporúčame pridávať vodu alebo mlieko s maximálnou teplotou 40 °C.
Vyberáte len tie najlepšie suroviny. Múka, na ktorej kvalitu sa môžete spoľahnúť pri každodennom pečení a varení, je Babičkina voľba.
Používame cookies, aby sme zaistili maximálnu funkčnosť nášho webu a vďaka analýze prevádzky a dát neustále zlepšovali jeho funkcie, výkon a použiteľnosť. Viac tu.
Používame cookies, aby sme zaistili maximálnu funkčnosť nášho webu a vďaka analýze prevádzky a dát neustále zlepšovali jeho funkcie, výkon a použiteľnosť. Viac tu.