175 g hladkej múky
175 g polohrubej múky
150 ml vlažného mlieka
60 g rozpusteného masla
30 g krupicového cukru
10 g vanilkového cukru
2 vajcia (izbová teplota)
20 g droždia
1 lyžica rumu
štipka soli
tuk na smaženie (repkový olej, sadlo)
130 g marhuľového džemu
2 lyžice práškového cukru
Postup
Obe múky preosejte do misy robota. Pridajte cukor, vanilkový cukor, štipku soli a premiešajte. V strede vytvorte jamku, do ktorej nalejte časť vlažného mlieka. Pridajte rozdrobené kvasnice a premiešajte s časťou múky okolo, kým nevznikne riedke cestíčko. Zakryte a nechajte kvások vzísť. Za 20 až 30 minút bude mať v sebe krásne bublinky!
Do kvásku pridajte zvyšné mlieko, rozpustené maslo (nie horúce), vajcia a rum. S pomocou háku na cesto hneťte v robote asi 10 minút. Cesto v mise zakryte a nechajte kysnúť asi 90 minút, kým neznásobí svoj objem.
Vykysnuté cesto zrazte päsťou a rozdeľte na porcie s hmotnosťou 50 g. Každý diel cesta potom vytvarujte do tvaru gule (pozrite video). Uložte na pomúčenú utierku, zakryte a nechajte dokysnúť (30 až 45 minút podľa okolitej teploty).
Medzi tým, ako šišky kysnú, si už pomaly prichystajte nádobu a tuk na smaženie. Počítajte s tým, že zahriatie tuku nejaký čas trvá, tak aby vám šišky neprekysli. Tuk by mal mať teplotu okolo 175 °C.
Šišky smažte v niekoľkých várkach. Do oleja šišku vkladajte opatrne a stranou, ktorá bola pri kysnutí hore, dole do oleja. Prvé otočenie urobte asi po dvoch minútach. Otočte a dosmažte aj z druhej strany. Potom pokojne ešte raz-dvakrát otočte, aby boli šišky prepečené (celkovo potrebujú asi 5 až 6 minút). Počítajte s tým, že šišky pri smažení rastú, tak ich nedávajte naraz priveľa. Ak sa nafúknu, môžu sa do seba zakliniť a pečú sa potom nerovnomerne. Pokiaľ sa šiška pri smažení začne nejako divne nafukovať, pokojne prepichnite bublinu nožom.
Hotové šišky poukladajte na plech alebo mriežku s papierovými obrúskami. Nechajte je vychladnúť a zbaviť časti tuku. Vychladené šišky naplňte pripraveným džemom. Šišku stačí v strede prepichnúť tenkým nožíkom a potom plniť cukrárskym vrecúškom s úzkou špičkou (robí sa aj špeciálna dlhšia na šišky, ale bez tej sa pokojne zaobídete). Úplne vo finále šišky ozdobte práškovým cukrom.
Tipy
Voňavé šišky. V recepte vidíte, že používam trochu rumu a vanilkový cukor. Takisto môžete do základu pridať ďalšie aromatické zložky – citrónovú kôru, vanilkový extrakt, škoricu, kardamóm, muškátový oriešok a ďalšie. Platí to aj o cukre na obalenie alebo posypanie, do ktorého môžete pridať trochu vanilky alebo vanilkového cukru.
Vyberáte len tie najlepšie suroviny. Múka, na ktorej kvalitu sa môžete spoľahnúť pri každodennom pečení a varení, je Babičkina voľba.
Používame cookies, aby sme zaistili maximálnu funkčnosť nášho webu a vďaka analýze prevádzky a dát neustále zlepšovali jeho funkcie, výkon a použiteľnosť. Viac tu.
Používame cookies, aby sme zaistili maximálnu funkčnosť nášho webu a vďaka analýze prevádzky a dát neustále zlepšovali jeho funkcie, výkon a použiteľnosť. Viac tu.